Čo je EEG Biofeedback?

EEG biofeedback, označovaný tiež ako neurofeedback, je terapeutická metóda založená na vytvorení autoregulácie vlastnej spontánnej elektrickej aktivity mozgu opakovaným tréningom prostredníctvom špeciálneho počítačového programu. EEG Biofeedback umožní naučiť človeka ovládať vlastnú elektrickú aktivitu mozgu prostredníctvom vôle a práce mozgu a zvyšovať jeho kondíciu (zlepšuje kognitívne funkcie a pomáha pri liečbe rôznych psychických problémov).

Je to metóda, ktorá nám dáva možnosť meniť fungovanie vlastného mozgu. Ľudský mozog neustále produkuje rôzne frekvenčné pásma. EEG biofeedback umožňuje tieto frekvenčné pásma vidieť a ovplyvňovať. Ide o sebaučenie mozgu, ktoré je podmienené pozitívnym odmeňovaním, čo je základom úspechu tejto metódy. Vďaka tejto pozitívnej spätnej väzbe je tak možné korigovať poruchy spôsobené nedostatočnou schopnosťou regulačných mechanizmov centrálneho nervového systému.

Oblasti využitia EEG Biofeedback

Tréning pomocou EEG biofeedbacku je vhodný pre každého bez obmedzenia veku, dokonca aj pre ľudí v kóme, pretože môže veľmi pomôcť k opätovnému „naštartovaniu“ mozgovej činnosti. EEG biofeedback môže pomôcť každému, kto chce zlepšiť fungovanie svojej nervovej sústavy. Je možné ho využiť ako kondičný tréning (pre relaxáciu či zvýšenie pozornosti v práci), ale aj ako podpornú liečbu pri rôznych psychologických aj fyzických ťažkostiach. Tréning je vhodný aj pre ľudí so zdravým mozgom, ktorí ho môžu využiť na podporu učenia, zlepšenie krátkodobej a dlhodobej pamäte, motoriky, koncentrácie a pozornosti či pri znižovaní stresu.

  • porucha pozornosti - ADD

  • porucha pozornosti a hyperaktivity - ADHD

  • špecifické poruchy učenia

  • poruchy autistického spektra

  • poruchy správania

  • problémy s koncentráciou

  • zníženie stresu a napätia

  • nácvik relaxácie

  • poruchy pamäte

  • poruchy spánku

  • epilepsia

  • zranenia mozgu

  • detská mozgová obrna (DMO)

  • cievne mozgové príhody (CMP)

  • úzkostné a depresívne stavy

  • zlepšenie kognitívnych funkcií


Výhodou neurofeedbacku je jeho neinvazívnosť. Nenarúša telesnú ani psychickú integritu jedinca.

Princíp EEG Biofeeback

Ľudský mozog vytvára spontánnu elektrickú aktivitu, ktorá sa v klinickej neurologickej praxi zaznamenáva prostredníctvom elektroencefalografického záznamu (tzv. EEG). Prostredníctvom charakteru mozgových vĺn je možné diagnostikovať aktuálny stav mozgu ako aj rôzne nervové ochorenia. Aktivita mozgu sa u zdravého človeka mení v závislosti od aktuálneho stavu nervovej sústavy, mozgu a celkovej kondície jedinca. To je dôvodom, prečo je možné EEG vyšetrením zaznamenať rôzne špecifické zmeny, ako napr. poruchy pozornosti, koncentrácie, bdenie, spánok a pod.

Už v prenatálnom období dokáže ľudský mozog vytvárať neurónové spojenia, pričom naplno sa ich tvorba spustí hneď po narodení a tento proces pretrváva až do konca života. Na vytvorenie neurónového spojenia, potrebného na vznik neurónovej siete, je veľmi dôležité podmieňované učenie, teda učenie odmenené informáciou za správne vykonanie úlohy. Čím viac a pevnejších neurónových sietí máme, tým lepšie dokážeme fungovať. Čím viac podmieneného učenia mozog dostáva, tým viac neurónových spojení a sietí vytvára a tým lepšie a efektívnejšie mu funguje centrálny nervový systém.

Základnou vlastnosťou mozgu je plasticita, a teda schopnosť nahrádzať niektoré jeho poškodené funkcie či nevhodné vzorce fungovania. Mozog je nastavený tak, aby spotrebovával čo najmenšie množstvo energie. Cieľom EEG biofeedbacku je posilniť v mozgu najefektívnejšie neurónové (synaptické) spoje a pomocou nich vytvárať nové, rovnako silné a zdravé. Hravou formou sa tak naučí svoje schopnosti a kapacitu využívať lepšie, efektívnejšie a s menším výdajom energie. Keďže za každú správne vykonanú aktivitu je odmenený, snaží sa ju s cieľom ďalšej odmeny opakovať. Postupne a trvalo tak prejde na nový, naučený spôsob fungovania, čím sa poruchy alebo problémy odstránia, prípadne minimalizujú. Naučí sa správne využívať frekvenčné pásma, udržať sa v nich, ako aj používať správne výšky amplitúd jednotlivých mozgových vĺn.

Ako prebieha terapia?

Na prvom stretnutí prebieha vstupný rozhovor, diagnostika a nastavenie terapeutického plánu. Potom prebiehajú tréningy - jeden tréning trvá 45 minút a odporúča sa 2x týždenne (niekedy aj častejšie). Počet tréningov, ktoré sú potrebné na úpravu elektrických mozgových vĺn môže byť rôzny, nedá sa s určitosťou stanoviť vopred. Závisí od ťažkostí klienta, od cieľa, ktorý chceme dosiahnuť a priebežných výsledkov tréningu.

Ako pri každom procese učenia, aj výsledky tréningu EEG biofeedback sú viditeľné postupom času – vždy to závisí od závažnosti problému. U ľudí, ktorí netrpia žiadnymi vážnymi problémami, sa účinok často prejavuje už po prvých sedeniach, pri vážnejších diagnózach to môže byť po niekoľkých týždňoch ale aj mesiacoch. Je to veľmi individuálne. Len čo sa mozog príslušné postupy a vzorce naučí, uloží si ich do pamäti a zautomatizuje, vie ich automaticky aj používať.

1. Vstupný rozhovor

Na začiatku klient absolvuje vstupný rozhovor, ktorého cieľom je získanie anamnézy. Tá poskytuje dôležité informácie súvisiace so stavom a ťažkosťami klienta a je podstatnou súčasťou terapie. 

2. Diagnostika

Diagnostika ukáže základné fungovanie mozgu, teda frekvencie a amplitúdy v jednotlivých častiach mozgu. Počas diagnostiky je aplikovaná jedna elektróda na hlave a dve na ušiach.

K diagnostike patrí aj vstupný rozhovor. Až následne, zo získaných informácií, dokáže terapeut klientovi stanoviť tréningový plán.

3. Tréning

Tréning je nenásilný, bezbolestný, pohodlný a hravý. Prístroj používa snímacie a ušné elektródy, umiestnené podľa oblastí, ktoré treba snímať. Počas tréningu prístroj sníma EEG klienta a na základe podnetu, nastavených cieľov a následnej odmeny učí mozog dostať sa do želanej elektrickej aktivity, teda počtu a výšky vĺn za sekundu, a vytrvať v nej.

História

História siaha do 60-tych rokov 20. storočia. Jej objaviteľom je americký neurofyziológ prof.  Barry Sterman, PhD, ktorý skúmal priebeh spánkového cyklu u mačiek. Pri tejto príležitosti im snímal EEG a zistil, že vo chvíli, keď očakávajú nejaký druh odmeny, sú schopné výrazne korigovať svoju EEG krivku podľa profesorovho želania. Následne testoval ich správanie: 1. Mačka dostala potravu do misky. 2. Pribudla páčka. Mačka náhodne stlačila páčku a dostala potravu. Mačky sa rýchlo naučili čo musia spraviť aby dostali potravu, tak im to ešte sťažil. 3. Ku páčke pribudlo zelené svetlo. 4. Páčka, zelené svetlo, červené svetlo. 5. Páčka, zelené svetlo, červené svetlo, zvonček. Vždy sa mačky dokázali naučiť čo treba spraviť aby jedlo dostali. 

V tom čase ho oslovila NASA, ktorá potrebovala vyriešiť epileptické záchvaty, ktoré dostávali astronauti. Tieto záchvaty spúšťala látka uvoľňujúca sa pri spaľovaní pohonnej hmoty rakiet. Sterman mal za úlohu zisťiť, aké množstvo látky je spúšťacím mechanizmom záchvatov. Použil svoje mačky a zistil, že tie, ktoré mali za sebou profesorov tréning, záchvaty nedostali, alebo ak dostali, tak v oveľa menšom rozsahu a pri omnoho vyššej koncentrácii látky, ktorá epilepsiu spôsobovala. Mozog trénovaných mačiek totiž dokázal zvládnuť „chaotický neurón“, ktorý spôsoboval záchvaty. A tu vznikla metóda EEG biofeedback.

Profesorovi prví žiaci boli manželia Otmerovci, ktorí metódu úspešne aplikovali na prvého klienta, svojho syna trpiaceho epilepsiou. Následne pokračovali vo výskume možnosti rozšírenia aplikácie metódy na širšie spektrum klinických indikácií. Vo všeobecnosti sa vedelo, že epileptické záchvaty vznikajú najčastejšie v spánku, a preto sa im ponúkla možnosť štúdia spánku a jeho porúch, k čomu sa postupne pridružili poruchy pozornosti, koncentrácie, relaxu a ďalšie poruchy riadiacich funkcií centrálneho mozgového systému, ktoré sú korigovateľné biologickou spätnou väzbou.