porucha pozornosti - ADD
porucha pozornosti a hyperaktivity - ADHD
špecifické poruchy učenia
poruchy autistického spektra
poruchy správania
problémy s koncentráciou
zníženie stresu a napätia
nácvik relaxácie
EEG biofeedback, označovaný tiež ako neurofeedback, je terapeutická metóda založená na vytvorení autoregulácie vlastnej spontánnej elektrickej aktivity mozgu opakovaným tréningom prostredníctvom špeciálneho počítačového programu. EEG Biofeedback umožní naučiť človeka ovládať vlastnú elektrickú aktivitu mozgu prostredníctvom vôle a práce mozgu a zvyšovať jeho kondíciu (zlepšuje kognitívne funkcie a pomáha pri liečbe rôznych psychických problémov).
Je to metóda, ktorá nám dáva možnosť meniť fungovanie vlastného mozgu. Ľudský mozog neustále produkuje rôzne frekvenčné pásma. EEG biofeedback umožňuje tieto frekvenčné pásma vidieť a ovplyvňovať. Ide o sebaučenie mozgu, ktoré je podmienené pozitívnym odmeňovaním, čo je základom úspechu tejto metódy. Vďaka tejto pozitívnej spätnej väzbe je tak možné korigovať poruchy spôsobené nedostatočnou schopnosťou regulačných mechanizmov centrálneho nervového systému.
Tréning pomocou EEG biofeedbacku je vhodný pre každého bez obmedzenia veku, dokonca aj pre ľudí v kóme, pretože môže veľmi pomôcť k opätovnému „naštartovaniu“ mozgovej činnosti. EEG biofeedback môže pomôcť každému, kto chce zlepšiť fungovanie svojej nervovej sústavy. Je možné ho využiť ako kondičný tréning (pre relaxáciu či zvýšenie pozornosti v práci), ale aj ako podpornú liečbu pri rôznych psychologických aj fyzických ťažkostiach. Tréning je vhodný aj pre ľudí so zdravým mozgom, ktorí ho môžu využiť na podporu učenia, zlepšenie krátkodobej a dlhodobej pamäte, motoriky, koncentrácie a pozornosti či pri znižovaní stresu.
porucha pozornosti - ADD
porucha pozornosti a hyperaktivity - ADHD
špecifické poruchy učenia
poruchy autistického spektra
poruchy správania
problémy s koncentráciou
zníženie stresu a napätia
nácvik relaxácie
poruchy pamäte
poruchy spánku
epilepsia
zranenia mozgu
detská mozgová obrna (DMO)
cievne mozgové príhody (CMP)
úzkostné a depresívne stavy
zlepšenie kognitívnych funkcií
Ako prebieha terapia?
Na začiatku klient absolvuje vstupný rozhovor, ktorého cieľom je získanie anamnézy. Tá poskytuje dôležité informácie súvisiace so stavom a ťažkosťami klienta a je podstatnou súčasťou terapie.
Diagnostika ukáže základné fungovanie mozgu, teda frekvencie a amplitúdy v jednotlivých častiach mozgu. Počas diagnostiky je aplikovaná jedna elektróda na hlave a dve na ušiach.
K diagnostike patrí aj vstupný rozhovor. Až následne, zo získaných informácií, dokáže terapeut klientovi stanoviť tréningový plán.
Tréning je nenásilný, bezbolestný, pohodlný a hravý. Prístroj používa snímacie a ušné elektródy, umiestnené podľa oblastí, ktoré treba snímať. Počas tréningu prístroj sníma EEG klienta a na základe podnetu, nastavených cieľov a následnej odmeny učí mozog dostať sa do želanej elektrickej aktivity, teda počtu a výšky vĺn za sekundu, a vytrvať v nej.